Svokra ako večná téma nezhôd v rodine. Prečo je pre matky ťažké nechať žiť svojich synov po vlastnej osi

0
3

O svokre koluje mnoho škaredých vtipov a spoznáme, ale nie je sa príliš čomu čudovať. Ako nastaviť zdravý vzťah so svojou svokrou a nastoliť hranice už od samotného začiatku?

Svoju svokru nemusíte milovať, ale je dobré s ňou minimálne vychádzať. Štúdie však naznačujú, že rozkolísané vzťahy medzi rodičmi a starými rodičmi, bez ohľadu na to, kto je na vine, vedú k tomu, že deti prichádzajú o potenciálne cenné vzťahy. Našťastie existujú spôsoby, ako zlé a narušené vzťahy so svokrou a svokrom potlačiť hneď v zárodku. Mali by ste napríklad odvádzať rozhovory od rodinných drám a minimalizovať osobné útoky tak na členov rodiny, ako aj na cudzie osoby.

Prečo vašej svokre najskôr vadíte?
Vychádzať s partnerovými rodičmi je ťažké a niekedy aj nemožné. Niektorým svokrom sa však nezavďačíte, a aj keď to nebudete chcieť počuť, tak ak vás nemá rada, najskôr si pre svojho syna predstavovala inú partnerku a mala jasnú predstavu, kto sa k jeho synovi hodí lepšie. Možno ste až príliš atraktívni a tým svokru rozčuľujete alebo ju jednoducho priamo ohrozujete a beriete pozornosť jej syna len pre seba.

Aký má vzťah váš manžel s matkou?
Poznáte to, čo sa hovorí? To, ako sa muž správa k svojej matke, tak sa raz bude správať aj k svojej žene. Pevný vzťah s matkou je dobrou predzvesťou vášho šťastného manželského života. Ženám sa často pripisuje zásluha na rozvíjaní emočnej inteligencie u ich detí a výskumy ukazujú, že páry s vyššou emočnou inteligenciou majú pravdepodobne vyššiu mieru manželskej spokojnosti a menej konfliktov.

Svokra sa „iba“ snaží starať o syna
Pokiaľ matka vášho manžela nezasahuje do vášho každodenného života, potom patríte medzi šťastné ženy. Aj keď je to s vašou svokrou na nevydržanie, nezabudnite, že sa snaží starať o svojho syna, ako najlepšie vie, aj keď to nemusí byť správne. Raz možno budete tiež v podobnej úlohe u svojich detí a ruku na srdce, babička na stráženie sa vždy hodí. Pre matky je ťažké, nechať svojich synov ísť, keď sa o nich starali väčšinu života. Predovšetkým v prípade, ak s ňou syn netrávi už toľko času, nechodíte na spoločné návštevy a svoju matku stavia na druhú koľaj.

Je tu aj druhý variant, kedy môže byť váš partner tzv. „mamánik“ a všetko čo povie mamička je sväté. V tomto prípade to určite nebudete mať ľahké a je potrebné nastoliť jasné pravidlá, ako so svojim mužom, tak s jeho matkou.

Ako na tom môžete pracovať?
Ako to už býva, tak vina je väčšinou na oboch stranách. Získať si svokru bude určite oriešok, ale keď dodržíte pár základných bodov, ktoré psychoanalytička F. Diane Barthovej navrhuje, máte možnosť k úspechu.

Každý človek má chyby, rovnako ako vaša svokra. Prijmite ich a uvidíte, že s ňou potom zvládnete lepšie komunikovať.

Buďte svoje a nemeňte sa len preto, že to vaša svokra vyžaduje a že sa máte privdať do jej rodiny.

Rešpekt tu zohráva hlavnú úlohu, nastavte ale hranice, a to aj v odlišných názoroch a rozdielnostiach.

Nevyhovuje vám niečo? Skúste navrhnúť rozumný kompromis, prejdete tak konfliktu a vydáte sa mierovou cestou.

Ak už máte deti, vynechajte ich z boja so svojou svokrou, kritizovať ich babičku by sa vám mohlo v budúcnosti vypomstiť.

Hovorte spolu otvorene o svojich pocitoch, komunikácia je alfou každého vzťahu.

Předchozí článekRodičia starí rodičia – nastavte si pri strážení vnúčat pravidlá a nestrážte každý deň
Další článekPiliere, ktoré robia naše deti silnejšími: Musia sa cítiť milované a potrebujú nezávilosť