Ako na chudnutie po 40

0
4

Každý vek má svoje výhody a nevýhody. Po štyridsiatke už všetci väčšinou vieme, čo od života chceme, na druhú stranu, keď nás trápi nejaké to kilo navyše, budeme ho zle zhadzovať. Chudnutie po 40 vyžaduje predsa len viac úsilia, než keď chceme schudnúť v dvadsiatich. Ako na to?

Pokles hormónov a kilá navyše
Ten, kto má štyridsiatku za sebou iste potvrdí, že kilá sú schopné pribúdať nezvyklou rýchlosťou. Na vine je pokles hormónov v dôsledku spomalenia metabolizmu a nástupu menopauzy. Tok času sa zastaviť nedá, nárast kilogramov ale áno. Čo ďalšie vašu snahu môže komplikovať?

Spomalený metabolizmus
Zvýšené ukladanie tuku hlavne v oblasti pása
Možné zdravotné komplikácie, ktoré sa po 40 často začínajú prejavovať.
Úbytok svalovej hmoty
Základom je zdravý a vyvážený jedálniček
Kto chce schudnúť, ten sa musí zdravo stravovať. Cez to jednoducho vlak nejde. V jedálničku musia byť zastúpené všetky dôležité živiny, a to bielkoviny, sacharidy aj tuky v správnom pomere.

Proteíny vás zasýtia, zrýchlia metabolizmus, znížia chuť do jedla, treba k nim pridať komplexné sacharidy. Navyše proteíny chránia svalovú hmotu. Ich zdrojom je kuracie mäso, vajcia, mliečne výrobky a ryby.

So sacharidmi to nepreháňajte, dajte prednosť tým komplexným s vysokou sýtiacou schopnosťou. Tvoria ich prevažne škroby, ich zdrojom sú celozrnné obilniny, cestoviny, strukoviny, zemiaky a ryža.

Čo sa tukov týka, stavte na zdravé tuky, medzi ktoré patria aj omega 3 mastné kyseliny, ktoré sú zastúpené v tučných rybách ako je losos alebo tuniak, orieškoch a semienkach.

Hýbte sa
Pohyb a zdravé stravovanie idú s chudnutím ruka v ruke, jedno bez druhého k cieľu nepovedie. Nikto ale nehovorí, že hneď musíte vyraziť do obchodu zaobstarať si cvičebný úbor, aby ste mohli tráviť dlhé hodiny v posilňovni, cvičiť môžete aj doma. Rovnako tak môžete každý deň vyrážať na svižné prechádzky, vychádzku na bicykli alebo si ísť treba zaplávať.

Viete, že ženy po 40 sa často stretávajú s tukom na bruchu, ktorého by sa rady zbavili? Aj na to pomôže pohyb, skúste si trikrát týždenne nájsť 30 až 45 minút na kardio cvičenia. Schudnúť môžete aj boky, stehná a zadok.

Dodržujte pitný režim
Dostatočný pitný režim má na chudnutie pozitívny vplyv. Voda zaženie pocit hladu, zrýchli metabolizmus aj energetický výdaj, telo zvládne kalórie páliť rýchlejšie.

Viete, že pri chudnutí by ste mali dať prednosť čistej nesladenej vode a čajom? Množstvo tekutín, ktoré by ste za deň mali vypiť sa odvíja ako od vašej hmotnosti, tak fyzickej záťaže a okolitej teploty.

Nezabúdajte na odpočinok
Áno, aj ten sa podieľa na vašom úspechu. Kto by to bol povedal, že bez neho sa nedá chudnúť? Každý deň si doprajte kvalitný a ničím nerušený spánok dlhý okolo 8 hodín. Dostatočný spánok znižuje produkciu hormónu, ktorý povzbudzuje chuť do jedla a zvyšuje produkciu hormónu, ktorý navodzuje pocit sýtosti.

Předchozí článekChcete naštartovať svoj biznis počas rodičovskej, ale neviete ako na to? Založte si e-shop
Další článekStop kŕčovým žilám alebo Ako v tehotenstve na prekrvenie končatín