Rodičia starí rodičia – nastavte si pri strážení vnúčat pravidlá a nestrážte každý deň

0
2

Mnoho mladých rodín dnes berie stráženie detí starí rodičia ako úplne automatickú vec, pretože kto iný, než vlastná rodina, pomôže? Doba sa zmenila a starí rodičia dnes v mnohých prípadoch pracujú a ešte nejaký čas pracovať budú.

Starí rodičia sú neoddeliteľnou súčasťou vývoja každého malého dieťaťa a pomáhajú ho formovať a dávajú mu príklady, ktoré rodičia nie. Babička a starý otec sú tu vždy, keď rodičia potrebujú stráženie. V mnohých rodinách je to veľká pomoc, keď najmä ženy môžu nastúpiť späť do práce alebo si nájsť niečo na pol úväzku a priniesť tak do rodinného rozpočtu aspoň nejaké financie a hlavne sa realizovať aj inde, než len doma. Prarodičovstvo sa za posledné roky však dosť zmenilo a už nie každá babička je na dôchodku, teda kedykoľvek k dispozícii. A ak strážia, je dôležité mať pravidlá, ktoré budú obe strany dodržiavať.

Nastavte si pravidlá hneď na začiatku
Starí rodičia sú pre stráženie často tými najlepšími parťákmi, dobre ich poznáte, máte k nim dôveru, nebojíte sa. Niekedy to starí rodičia myslia dobre, ale majú svoj názor, svoj systém a vy to chcete robiť maličko inak. A to môže byť kameň úrazu. Je dobré si vzájomne nastaviť pravidlá, ktoré budú obe strany rešpektovať. Avšak pozor, ako rodičia nesmiete zabúdať, že starí rodičia sú tu od toho, aby deťom dovolili viac, než rodičia. Nie sú tu na to, aby deti vychovávali.

Info ikonaprarodičia
Ktoré pravidlá zaviesť?
Časy jedál a spánku (dodržiavať režim, ktorý máte s deťmi nastavený je dôležité)
Dôležité pravidlá (dať ruku pred cestou, opýtať sa, keď niečo deti chcú…)
Doba sledovania TV (ak deti majú pravidlo hodina denne, starí rodičia by ju mali dodržať)
Olovrant (deti si dávajú na desiatu jogurt alebo ovocie, nemalo by to byť u starých rodičov inak)
Miesta, kam nechodiť (ak máte miesta, kam s deťmi z rôznych dôvodov nechodíte, starí rodičia by to mali rešpektovať)
Nech už si nastavíte pravidlá akékoľvek, myslite na to, že to nesmiete prehnať. Starí rodičia nie sú vaše pestúnky, ktoré platíte, aby ste im presne vymedzili, čo s deťmi smejú alebo nie. Majú mnoho skúseností – napokon vychovali vás, takže dobre vedia, čo deti smú a čo nie. Nechajte im dostatočne voľnú ruku, aby si deti užili čas, ktorý s nimi môžu stráviť.

Všetko s mierou
Kontakt s vnúčatami je dôležitý nielen pre deti, ale aj pre starých rodičov. Avšak nič sa nemá preháňať. Rodičia by nemali previesť čiastočnú či plnú starostlivosť o svoje deti na starých rodičov. Tí už svoje deti vychovali a teraz prišiel čas, aby boli občas pri strážení nápomocní, ale inak sa venovali svojmu životu. V dnešnej dobe, keď sa zvyšuje vek odchodu do dôchodku, to nie je až také jednoduché. Navyše, štúdia v časopise Menopause skúmala, ako pôsobí stráženie detí na mentálnu kondíciu žien po menopauze. Najlepšie výsledky dosahovali ženy, ktoré vnúčatá strážili jeden deň v týždni.

Navyše už neplatí, že keď sú starí rodičia v každodennom kontakte s vnúčatami, tak mládnu. Vyvracia to štúdia, ktorá poukazuje na to, že každodenná starostlivosť starých rodičov o vnúčatá skôr vyčerpáva a cíti sa unavení. Ak sa venujú vnúčatám, potom raz týždenne, aby im zostalo dostatok času na vlastné koníčky, ktoré ich stimulujú.

Předchozí článekChoďte a budete fit. Potreba je ale správna technika, aby mali nachodené kroky skutočne prínos
Další článekSvokra ako večná téma nezhôd v rodine. Prečo je pre matky ťažké nechať žiť svojich synov po vlastnej osi