Prírodné kúpalisko so zázemím v stredných Čechách

0
3

Letné osvieženie je zaručené v prírodných kúpaliskách, pieskovniach a jazerách – na čerstvom vzduchu a vo vode bez chémie. V stredných Čechách sú desiatky prírodných kúpalísk s patričným zázemím v podobe toaliet, spŕch, prezliekacích kabínok, stánkov s občerstvením a tiež s hernými prvkami a ďalším zázemím na športovanie. Patrí k nim napríklad jazero Lhota, Proboštské jazerá, Jazero Poděbrady, pieskovňa Konetopy alebo pieskovne v Sadskej, Ostrej, u Ovčár, vo Veselej či u Neratovic, kde je prevádzkovaný Beach Park Mliekojedy. Na osvieženie lákajú aj jazero Harasov v Kokořínskej bani a Pilský rybník v rekreačnom areáli Monínec.

Jazero Lhota neďaleko Prahy je jedným z najkrajších prírodných areálov v Čechách, kde sa dá vykúpať, zahrať si športové hry alebo si dať občerstvenie. Časť brehu je určená nudistom. Príjemné prostredie na kúpanie sa ponúka pri Proboštských jazier v oblasti plnej zelene s piesočnými i trávnatými plážami. V strede jedného z nich pláva priestranné plávajúce mólo vhodné na slnenie. Prepoštské jazerá sú zároveň neodmysliteľnou súčasťou kultúrneho diania v Brandýse nad Labem – odohrávajú sa u nich koncerty, závody a množstvo ďalších akcií. Ťažbou piesku v Polabskej nížine vzniklo rozľahlé kúpalisko Jazero Poděbrady, vybavené všetkými potrebnými službami aj Kempom na Jazere.

Niekoľko príjemných pláží majú pieskovne v Sadskej alebo v neďalekej Ostrej. Ďalšia pieskovňa vhodná na kúpanie sa v stredných Čechách nachádza pri obci Ovčáry neďaleko Kostelce nad Labem – jej hlavná pláž má veľmi pozvoľný vstup do vody, ubytovať sa dá v Autokempe Káčer hneď vedľa parkoviska. Blízko Mníchova Hradiště sa dá vykúpať v pieskovni na okraji obce Veselá pri rieke Jizery, a to najmä v jej severnej časti na malom polostrove (alebo v neďalekom jedze Ptýrovec). Pri pieskovni vo Veselej sa nachádza aj areál pre wakeboarding. Na brehu zatopenej pieskovne pri Neratoviciach vznikol Beach Park Mliekojedy, ktorý prináša nielen možnosti na príjemné osvieženie vo vode a pri vode, ale aj stálu letnú scénu, ktorá už vyše dvadsať rokov spája hudobnú a filmovú produkciu so športovým vyžitím. Láka tiež pieskovňa Konetopy alebo neďaleké jazero Harasov v Kokořínskej bani lemovanej pieskovcovými skalami. Pilský rybník ideálny na letné osvieženie vznikol nedávno pod zjazdovkou v rekreačnom areáli Monínec.

Vo všetkých uvedených prípadoch (a tiež pri množstve ďalších prírodných kúpalísk v stredných Čechách) sa nachádza zázemie v podobe toaliet a spŕch, prezliekacích kabínok, stánkov s občerstvením, zábavnými hernými prvkami a ďalším. Vstup na pláž je vo väčšine prípadov spoplatnený, rovnako tak sú spoplatnené priľahlé parkoviská. Inšpiráciu na miesta vhodné na kúpanie sa dá nájsť na webe alebo aj v aplikácii Swimplaces, ktorá predstavuje neustále sa rozrastajúcu databázu možností na kúpanie v rôznych oblastiach našej krajiny. „Prírodných kúpalísk všetkého druhu je v stredných Čechách nespočetné množstvo od malých až po tie veľké, od úplne prírodných po pekne vybavené. Odporúčam rešpektovať zákaz kúpania na miestach, kde je vyhlásený, čo často býva práve v zatopených a hocikedy ukrytých lomoch. Ani ten najväčší adrenalín nestojí za riziko vážneho úrazu alebo dokonca utopenia,“ uzatvára Karolína Kratochvílová zo Stredočeskej centrály cestovného ruchu.

V skalnom obydlí v Lhotke pri Mělníku je pripravená komentovaná prehliadka pre rodiny s deťmi s kúzelnou múzejnou dielničkou a čítaním rozprávky. Tetička Mína porozpráva, ako sa v skalách žilo a ako bývalo. V chlieve bude čakať krava Straka – model v životnej veľkosti.

V dňoch 15.-16. júla prebehne obľúbený festival Hrady CZ na stredočeskom hrade Točník. Kultúrny festival, ktorý sa počas leta odohráva na rôznych významných českých a moravských historických pamiatkach Českej republiky, sa tento rok koná už po sedemnástykrát a jeho program je postavený na vystúpení špičiek českej a slovenskej hudobnej scény. Možnosť stanovania zaistená.

Na statku vo Vlčkoviciach opäť prebehne multižánrový festival, ktorý má za cieľ zoznámiť návštevníkov s obcou Vlčkovice, priniesť do regiónu originálne kultúrne dianie, propagovať aktivity usporiadateľskej organizácie Statek Vlčkovice, o. p. s. a tiež zarobiť prostriedky, z ktorých sa prospešné činnosti organizácie financujú. Okrem rôznorodých hudobných vystúpení sa návštevníci môžu tešiť na divadlá pre deti i dospelých, filmy, výstavy, čítanie, DJS, workshopy, futbalový turnaj, detský program, bohoslužbu a ďalšie.

V poradí už 21. ročník hudobnej prehliadky Farby leta sa uskutoční v sobotu 16. 7. v areáli Jazera Poděbrady. Fanúšikovia nielen rockovej a punkovej hudby sa môžu tešiť na Tri sestry, Lenny, Alkehol, E!E a ďalšie. Už druhým room je súčasťou sprievodného programu aj bežecký závod Magorova desiatka. Menej športovo naladení uvítajú množstvo rôznorodých pokrmov z celého sveta, detský kútik, oddychovú zónu s čajovňou, stánky s merchom kapiel, svietiace a ozdobné doplnky, maľovanie na telo a nespočetné množstvo ďalších stánkov, vrátane výčapov a občerstvovacích miest.

Tento rok prebehne už siedmy ročník tradičného ílovského hudobného festivalu. Prvýkrát sa v deň jeho konania na múzejnom nádvorí objaví druhé pódium. Navyše budú v priestoroch múzea na počesť Petera Jurkoviča vystavené autorské dizajnové elektrické gitary. V mestskom parku za múzeom vystúpi Marcus Jurkovič a Motion Food, Michal Prokop Trio, Bara Poláková, Flamengo Reunion Session, Krausberry.

V podhradí hradu Zlenice prebehne celovíkendová kultúrna akcia, kde si návštevníci sami vyskúšajú rôzne stredoveké remeslá doby Karola IV. a pri troche šikovnosti si odnesú drobný vlastnoručne vyrobený produkt. V príjemnej atmosfére budú mať možnosť diskutovať so šikovnými remeselníkmi z celých Čiech a Moravy, ktorí raz za rok prichádzajú na zrúcaninu hradu podporiť touto akciou konzerváciu kúzelnej kultúrnej pamiatky.

Štipendisti Akadémie komornej hudby vystúpia pod vedením víťaza Pražskej jari Tomáša Jamníka (violončelo). Večerný koncert komorného orchestra v rodnom meste Antonína Dvořáka na nádvorí zámku v Nelahozevsi dňa 22. 7. ponúkne program s Dvořákovým Rondom pre violončelo a orchester, Vivaldiho Dvojkoncertom pre dvoje husle a orchester a Symfóniu č. Rovnaký program je pripravený na 23. 7. na hrade Pirkštejn a následne 24. 7. na zámku Nimerice.

V kutnohorskej Galérii Stredočeského kraja (GASK) sa odohrá predstavenie Médeia divadla JEDL, ktoré sa v súčasnosti profiluje ako autorské, alternatívne a nezávislé divadlo. Určujúca je pre neho spolupráca tvorcov a performerov z rôznych oblastí umenia. Výsledné scénické tvary tak v sebe spájajú prvky rôznych žánrov a vytvárajú úplne originálny a osobitý kontext v rámci súčasného českého divadla. Autorom tragédie Médeia je starogrécky dramatik Eurípidés, hra spracováva povesť o dávnych plavcoch Argonautoch, usilujúcich sa o zlaté rúno. Akcia je súčasťou Stredočeského kultúrneho leta.

V rámci Stredočeského kultúrneho leta vystúpi v Pamätníku Antonína Dvořáka vo Vysokej pri Příbrami kvinteto Kalabis Quintet. Jeho členkami sú orchestrálne hráčky popredných českých orchestrov (Národné divadlo, Štátna opera, SOČR, PKF – Prague Philharmonia). V minulom roku prijali aj pozvanie na Pražskú jar. Na programe Pavel Haas: Dychový kvintet, op. 10, Viktor Kalabis: Divertimento pre dychové kvinteto, op. 10, Jean Françaix: Dychový kvintet č. 1, Malcolm Arnold: Three Shanties.

Pri Strahovskom rybníku v Chýni sa koná siedmy ročník festivalu Pohoda Fest Chýne – festivalu prevažne pôvodnej hudby, dobrého jedla a pohody. Chýbať nebude detský program. Festival zároveň predstavuje oslavu komunitného života a je zdrojom pomoci potrebným – vyberá sa dobrovoľné vstupné určené charitatívnemu účelu.

Múzeum ľudových remesiel v Kouřimi návštevníkom o siedmich prázdninových sobotách predstavuje rôzne tradičné povolania našich predkov. Väčšinu z nich si môžu vyskúšať. Nielen pre najmenších sa budú čítať rozprávky o vybraných remeslách. V sobotu 23. 7. bude od 10 do 18 hodín prítomný kováč, majster tradičnej ručnej výroby Stredočeského kraja Zdeněk Grausam.

Už len do 24. 7. je v zámockej galérii v Zruči nad Sázavou k videniu výstava Lucie Tvrdíkovej Trojanovej a Šárky Novákovej s názvom Vzájomné. Autorky na nej predstavujú svoju porcelánovú tvorbu. V zámockej galérii je otvorené denne.

Předchozí článekTip na nenáročný výlet: Stredočeské mestečko Velvary s neďalekou vyhliadkou aj zázračnou studničkou
Další článekPešie putovanie po stredných Čechách v trampských šľapajach