Pešie putovanie po stredných Čechách v trampských šľapajach

0
2

Hlboké údolie Vltavy so skalnými zrázmi len kúsok na juh od Prahy je ako stvorené pre milovníkov romantického putovania krajinou. Oblasť okolo Štěchovíc si obľúbili už českí trampovia, ktorí si tu založili okrem iného známu osadu Ztracenka. Osadu Askalona poznáte? Vydajte sa po stopách trampov tradične aj úplne novo: po novo vytýčenom Chodníku stredozemím, pretínajúcom Českú republiku od severu k juhu.

Pôvodný Severný chodník a Južný chodník, prechádzajúci celou Českou republikou od najzápadnejšieho po najvýchodnejší bod prevažne podľa hraníc, a tiež cezhraničný Chodník Sliezskom, novo doplnil Chodník stredozemím. Prepája najsevernejšie a najjužnejšie body našej krajiny a nikoho snáď ani nemôže nechať chladným: prechádza cez štyri chránené krajinné oblasti, 24 pútnických miest, nespočet malebných miest i oblastí trampom zasvätenou.

Južne od Prahy vás chodník dovedie na Zvolskú homoľu aj do oblasti Stredného Povltavia okolo Medníku, kde napokon už roku 1920 vznikl ikonický turistický Posázavský chodník. Tá začína aj končí na železničnej zastávke Petrov pri Prahe, kam vás pohodlne zavezie Posázavský pacifik. Náučný chodník vás zoznámi nielen s prírodnými pomermi, ale aj so stavbou železničnej trate Posázavského pacifiku, riekou Sázavou, vodáctvom i históriou tunajšieho trampingu.

Jednu z najstarších trampských osád v republike Stratenku (označovanú aj ako Stratená nádej) nájdete v blízkosti jedného z najromantickejších miest vltavského údolia – Svätojánskych prúdov. Pôvodná piesočnatá pláž a prúdy boli zatopené vodami Štěchovickej priehrady, nová osada tak bola následne vybudovaná v lese nad zátopovým pásmom. Nad osadou prechádza Náučný chodník Svätojánskej prúdy, ktorý začína v Štěchoviciach blízko sútoku Vltavy so zlatonosnou riečkou Kocábou. Deväťkilometrová trasa vedie po ľavom zalesnenom brehu rieky až do Třebenic. Je dobre značená, nepodceňte však pevnú obuv.

Vyraziť môžete tiež pozdĺž toku rieky Kocáby, ktorú oddávna medzi trampmi prezýva Hadia rieka. Na trase z Nového Knína do Štěchovíc navštívite najzaujímavejšie miesta v celom údolí s prvorepublikovými trampskými osadami ako je Askalona – druhá najstaršia dochovaná a stále funkčná trampská osada u nás, Dashwood, Rewaston, Havran alebo Louisiana.

Předchozí článekPrírodné kúpalisko so zázemím v stredných Čechách
Další článekPrírodný park Prokopské a Dalejské údolie skrýva mnoho tajomných a magických miest