Drakulou vo filme aj živote. Maďarský herec Béla Lugosi sa do svojej role krvilačného grófa zamiloval a nechal sa v jeho habite aj pochovať

0
3

Drakula. Meno vzbudzujúce mrazenie už pri obyčajnom vyslovení. Slávny rovnomenný román írskeho spisovateľa Brama Stokera sa dočkal mnohých filmových spracovaní, z ktorých sa zameriame na to úplne prvý z roku 1931. Prečo? Predstaviteľ krvilačného grófa, maďarský herec Béla Lugosi, svoju postavu zahral tak presvedčivo, že doteraz existujú dohady, či oným upírom skutočne nebol. Nešlo len o jeho herecký výkon, ale aj osobný život plný tajomstva a veľmi podozrivých okolností.

V roku 1930 asi ešte nikto netušil, že sa Stokerov fiktívny hrdina stane najvyužívanejšou literárnou postavou vo filme a že zmení život jej prvému a súčasne najslávnejšiemu filmovému predstaviteľovi Bélu Lugosimu. Pritom pôvodne Drakulu nemal hrať. Počítalo sa so známejším americkým hercom Lonom Chaneyom, ktorý však krátko pred nakrúcaním zomrel. Zasiahol osud (či niečo vyššie?) a do úlohy krvilačného grófa dosadil len o pol roka staršieho herca z Maďarska.

Ak neprijmeme fakt, že Béla Lugosi bol skutočným zhmotnením Stokerovej literárnej postavy, musíme uznať, že lepšiu ukážku Stanislavského metódy v histórii herectva nenájdeme. Inovátorský Rus kládol vo svojej škole dôraz na psychologické splynutie herca s postavou, čo vysoký Maďar napĺňal dokonale. A so stvárnením Drakulu mal skúsenosť, pretože ho hral už predtým v divadelnej adaptácii slávneho románu, ku ktorej ako jediný získal povolenie od vdovy po Stokerovi.

Fakt, že predstavuje zápornú postavu, ako keby upozadila Lugosiho charizma, ktorým si získaval veľké množstvo žien. Na prvý pohľad ich vraj upútal svojou bledou tvárou v kontraste k čiernym, dozadu sčesaným vlasom. Ale aj upreným pohľadom a elegantným vystupovaním. A že to vedel náležite využiť. V hollywoodskej spoločnosti udržiaval styk s vplyvnými ženami, z ktorého vzniklo niekoľko sobášov, vrátane iba tri dni trvajúce manželstvo s bohatou vdovou zo San Francisca.

Aký bol teda Lugosi v osobnom živote? Vedelo sa o ňom, že hostí vo svojom dome víta v upírom kostýme a že na pôde schováva niekoľko Drakulových rekvizít. Toto podivínstvo by však nenadobudlo taký význam, keby ľudia, ktorí sa s ním stretli, netvrdili, že sa ich v jeho prítomnosti zmocňuje podivný nepokoj. A hoci Lugosi odolával zvodom mnohých žien, začalo sa o ňom počuť, že je v súkromí agresívnym a sadistickým človekom.

Jedinou ženou, ktorá si získala hercovo srdce, sa stala Bridget Brightonová, ktorú neskôr našli na jeho záhrade s rozpáraným hrdlom. Za tento zločin nikoho nepotrestali a jej tragickú smrť dodnes nikto spoľahlivo nevysvetlil.

Předchozí článekExtrémne horúčavy vyžadujú dodržiavanie základných zdravotných pravidiel správania. Pre ktorých pacientov je horúco obzvlášť veľkou záťažou
Další článek5 tipov, ako si užiť trojdňový festival naplno