Stop kŕčovým žilám alebo Ako v tehotenstve na prekrvenie končatín

0
3

Problémy s krvným obehom a nedostatočným prekrvovaním tela v súčasnosti trpia až 25 percent populácie. Nie je teda divu, že s náhlym nárastom hmotnosti a vplyvom ďalších fyzických zmien pribúda aj tehotných žien trpiacich týmito problémami. Ako svojmu telu so správnym prekrvovaním nôh pomôcť?

Môže sa to zdať nespravodlivé, ale problémy s nedostatočným prekrvovaním končatín môžu postihnúť aj ženy žijúce zdravým a aktívnym životným štýlom. Opuch členkov, bolesti lýtok a vznik kŕčových žíl či nevzhľadných žilových pavúčikov bývajú bežným nepríjemným sprievodom predovšetkým neskorších fáz gravidity. Krv nie je dostatočne popoháňaná, nestíha sa okysličovať a hromadí sa v nohách, kde môže vzniknúť aj nebezpečná krvná zrazenina. Existujú však najrôznejšie tipy a rady, ako týmto ťažkostiam predchádzať.

Nezabudnite sa hýbať
Hoci ste zvyknuté na aktívny životný štýl, v tehotenstve treba zmierniť tempo a oveľa viac odpočívať. Aj tak ale nezabúdajte na pravidelný pohyb, ktorý prispôsobte svojmu aktuálnemu stavu a stupňu tehotenstva. Pretiahnite stuhnuté svaly pomalými drepmi a výkopmi alebo rýchlejšou prechádzkou. Veľmi dobré je napríklad aj plávanie či joga pre tehotné.

Vyskúšajte studenú sprchu
Skvele funguje aj ľahké otužovanie alebo lokálne chladenie končatín ľadovou vodou. Pokiaľ sa necítite na studenú sprchu, skúste komfortnejší variant. Sadnite si na okraj vane av krátkych intervaloch na opuchnuté lýtka či členky púšťajte ľadovú vodu. Zo začiatku to možno bude nepríjemné, ale akonáhle sa naladíte na tú správnu vlnu, uvidíte, že sa vám uľaví. Pokiaľ budete túto procedúru vykonávať pravidelne, krvnému obehu prospejete aj v dlhodobom horizonte.

Kompresia ako pomocník
Dobrú službu môžu odviesť aj kompresné pomôcky, ako sú ponožky, podkolienky, stehenné pančuchy-nadkolienky, pančuchy či návleky. Pančuchy na kŕčové žily v tehotenstve pomôžu rýchlejšie rozvádzať krv z končatín po celom tele, okysličiť ju a zabrániť vzniku nepríjemných následkov krvných zrazenín. Pančuchy so správnou kompresiou je možné nosiť počas celého dňa bez toho, aby vás obmedzovali v pohybe či kazili váš pracovný outfit. Kompresné pančuchy sú navyše štýlové, pohodlné a pôsobia ako prevencia alebo liečba žilových ochorení a problémov.

Vyvážený jedálniček
Nedostatočné prekrvovanie končatín môže mať na svedomí aj nevyvážený prísun niektorých živín či vyplavovanie škodlivých látok do organizmu. Zamerajte sa na vybalansovanie svojej stravy, zaraďte do jedálnička potraviny či doplnky stravy s vysokým obsahom vitamínu C a vyskúšať môžete aj doplnky z ginkgo biloby. Jedzte rozmanito, pestro a hlavne s chuťou a užite si tehotenstvo bez zbytočných problémov.

Předchozí článekAko na chudnutie po 40
Další článekHľadáte pohodlné topánky vhodné na všetko