Tip na nenáročný výlet: Stredočeské mestečko Velvary s neďalekou vyhliadkou aj zázračnou studničkou

- REKLAMA -magazín

Stredočeské mestečko Velvary, nachádzajúce sa neďaleko Kralup nad Vltavou, má určite čo ponúknutý a môže byť vhodným nenáročným turistickým cieľom aj vďaka dobrej dostupnosti vlakom.

K Velvarom sa viaže úsmevná legenda spojená so stavbou Karlovho mosta v Prahe. Obyvatelia Velvar, vraj kedysi na žiadosť cisára Karola IV., mali do Prahy doručiť vajcia. Tých sa pri stavbe kamenného mosta nedostávalo. Ako prímesi do malty ich bolo treba skutočne veľké množstvo. Velvarskí všetko však nesprávne pochopili a vajcia uvarili natvrdo, aby sa im cestou nerozbila. V Prahe si tak odtrhli hanbu a stali sa terčom posmechu.

Prvá zmienka o meste pochádza už z roku 1282. Zaujímavý je aj údajný pôvod názvu mesta Velvary. Maďarský vojvodca mal vraj v noci sen, ako mu nejaký muž podáva striedku chleba. Pomenoval preto mesto striedka chleba, čo je po maďarsky Belvar – a počeštené to znelo ako Velvar. Podľa iného názoru je názov odvodený od slova var, čo v starej slovenčine znamenalo obývaný dom. A vyskytol sa aj názor, že išlo o obec veľvarov, teda ľudí, ktorí často varili.

Slovo var však najpravdepodobnejšie označovalo miesta, kde zo zeme vyvierajú pramene. Názov teda bude zrejme súvisieť s názvom bývalej osady Malovary, ktorá už teraz s mestom splynula a nachádza sa v jeho západnej časti.

Veľvary boli ako správne kráľovské mesto obohnané hradbami a ústili doň štyri brány. Do dnešnej doby sa dochovala Pražská brána, postavená v roku 1580 vlašským staviteľom Bartolomejom Vlachom na mieste pôvodnej gotickej brány. Dnes sa v jej priestoroch konajú príležitostné výstavy. Ešte pred vstupom do mesta touto bránou minieme kostol sv. Juraja, vybudovaný v rokoch 1613–1615.

Námestiu potom dominuje pôvodne renesančno-baroková budova radnice s nádherným podloubím, prestavaná v rokoch 1793–1797. V radnici sa zachovalo mestské väzenie – šatlava, prístupné výnimočne napríklad pri slávnostiach mesta. Uprostred námestia sa nachádza mariánsky stĺp z prvej polovice 18. storočia. Stĺp tiež pripomína morovú nákazu z roku 1713.

Hneď za radnicou môžeme vidieť nádherný kostol sv. Kataríny, pripomínaný už v roku 1337, ktorý v sakristii ukrýva fragmenty pôvodných nástenných malieb. Kostol tiež ponúka renesančné prvky, avšak jeho hlavná súčasná podoba je baroková.

Na námestí nájdeme niekoľko zaujímavých domov, spomenúť môžeme napríklad Panskú krčmu č. p. 10, postavenú v rokoch 1696 -1698 na mieste vyhoreného renesančného hostinca – alebo Bártovský dom č. p. 8 s vyobrazením škorpióna v kartuši na priečelí domu. Neďaleko námestia sa tiež nachádza veľmi zaujímavé múzeum, kde sa dozvieme o historickom vývoji mestečka a jeho slávnych rodákoch, ako bola napríklad Berta Mühlsteinová, spisovateľka, básniřka a feministka, spolupracovníčka a priateľka Karoliny Svetlé, členka a po určitú dobu aj konateľka Amer známeho spolku predstaviteliek ženského hnutia v Čechách v 2. polovici 19. storočia.

Po prehliadke Velvar môžeme navštíviť ďalšie neďaleké zaujímavé miesto. Je ním kaplnka Najsvätejšej Trojice, postavená v roku 1711 pri studničke Svěcenky pod Radovičom pri Velvare. Kedysi ľudia verili, že prameň studničky je zázračný a pomáha liečiť predovšetkým očné neduhy. Svojho času tu býval dokonca aj pustovník. Aj keď dnes voda nie je pitná, jedná sa o veľmi pokojné miesto, priamo vyzývajúce na relaxáciu. V blízkosti potom nájdeme tiež voľne prístupnú vyhliadku Radovič. Z Velvar sa na toto miesto dostaneme necelé dva kilometre dlhou trasou.

- Reklama -magazín
- REKLAMA -magazín

Redakce doporučuje

Články autora