Prírodný park Prokopské a Dalejské údolie skrýva mnoho tajomných a magických miest

- REKLAMA -magazín

Prokopské údolie, rozkladajúce sa na území mestskej časti Prahy 5, nie je len zachovalým kúskom prírody v našom hlavnom meste a navyše aj chráneným územím, ale aj miestom plným záhad a tajomstiev.

Svoje meno získalo Prokopské údolie podľa pustovníka svätého Prokopa, ktorý nejaký čas pobýval práve tu, na mieste, ktoré sa nazýva Daleja. Jaskyňa, v ktorej žil, údajne merala 150 metrov, takže išlo o pomerne rozsiahly priestor. Tu vraj tiež spísal evanjeliár, ktorý sa dostal až do ďalekého Francúzska. Podľa legendy naňho mali prisahať samotní francúzski králi. Je obyčajnou náhodou, že Prokop, ktorý je známy tým, že na Sázave vymietal diabla, sa predtým tiež usadil práve tu? Cítil snáď, že aj toto miesto treba očistiť od temných energií? Podľa niektorých záhadológov tu totiž kedysi stávala pohanská svätyňa…

Na mieste, kde v Dalejoch Prokop žil, bol v rokoch 1711 – 1712 podľa skorších plánov P. Maggiho v barokovom slohu postavený kostol sv. Prokopa. Na strmej skale pod kostolom, neďaleko vchodu do prokopskej jaskyne, vznikla v roku 1715 aj pustovňa. Ako prvý sa tu usadil pustovník Jakub Posnanský. Už v roku 1780 však bola pustovňa nariadením cisára Jozefa II. zrušená.

Je náhodou, že nacisti počas druhej svetovej vojny práve tu vybudovali podzemnú továreň Junkers na letecké diely s krycím menom Kali? Po vojne tieto priestory prevzala armáda, ktorá ich od tej doby nepretržite využíva až dodnes. Objekt stále podlieha prísnemu utajeniu a rozpráva sa, že je prepojený s Pražským hradom a tiež aj s najbližším tunelom metra.

Neďaleko tohto prísne stráženého objektu, ktorý sa mimochodom nesmie vôbec ani vyfotografovať, sa nachádza tunel. Nie je na ňom nič zase až tak príliš záhadného. Viedla ním vlečka, ktorá odvážala kamene z lomu. Tunel je prístupný a najmä pri peknom počasí hojne navštevovaný. Napriek tomu pri pobyte v ňom niektorí citlivejší jedinci cítia úzkosť a vyčerpanie. Môže sa snáď jednať o energie, ktorými bolo zrejme úplne predchnuté miestne okolie?

Každopádne celá táto oblasť pôsobí veľmi magickým dojmom. Nezabúdajme, že v blízkosti nájdeme aj ďalšie magické miesta, ako je napríklad Devín, výrazný vrch s nadmorskou výškou 310 metrov, nachádzajúci sa nad ľavým brehom Vltavy, na rozhraní Hlubočep a Radlic. Je súčasťou prírodného parku Prokopské a Dalejské údolie a vrchol patrí do národnej prírodnej rezervácie Prokopské údolie. Bolo tu doložené sídlisko z neskorej doby kamennej a neskôr slovanské sídlisko, ku ktorému sa mohla vzťahovať povesť o dievčenskej vojne. V skorších dobách tu stál aj dnes už zaniknutý hrad Devín, ktorý vznikol aj zanikol počas 14. storočia a ktorého zvyšky sú chránené ako kultúrna pamiatka Českej republiky.

Zaujímavý je tiež aj neďaleký nenápadný barokový kostolík sv. Filipa a Jakuba, ktorý stojí na skale, kde sa vraj podľa povestí za dávnych čias uctievali tzv. besi. Tí boli spájaní s mágiou a veštením. A nemuseli vraj vždy údajne pôsobiť iba len negatívne. Mohlo sa teda napríklad jednať aj o nami už zabudnuté pohanské božstvá? Lebo aj toto miesto, napriek rušnému okoliu, je zahalené úplne zvláštnou energiou.

- Reklama -magazín
- REKLAMA -magazín

Redakce doporučuje

Články autora