Piliere, ktoré robia naše deti silnejšími: Musia sa cítiť milované a potrebujú nezávilosť

- REKLAMA -magazín

Klimatické zmeny, korona, vojna: To zaťažuje nás všetkých, ale deti zvlášť. Tu je to, čo môžu rodičia urobiť, aby podporili svoje deti.

Tí najmenší to v poslednej dobe nemajú ľahké. Vyrastať v pandémii, zatiaľ čo v Európe zúri vojna a budúcnosť ďalších generácií je neistá kvôli zmene klímy, to všetko je stresujúce, ak chcete byť len dieťaťom a nemyslieť na nič. Podľa štúdie Copsy Univerzity v Hamburgu sa počas pandémie rozvinula duševná porucha takmer u každého tretieho dieťaťa – predtým bolo zasiahnuté každé desiate. O to dôležitejšie je preto dávať deťom veci, ktoré ich podporujú a robia ich silnými pre život.

  1. Láska
    Aby boli deti silné po celý život, je veľmi dôležitá jedna vec: aby boli deti milované. A nielen to! Predovšetkým to musí cítiť od rodičov. Vytvárajte spoločné zážitky, ako je spoločná večera, hranie hier alebo chodenie do prírody – to spája.
  2. Voľnosť
    Aj keď by sme radi chránili naše deti pred všetkými hrozbami sveta, je dôležité, aby aj tí najmladší z nás mali príležitosť sa ukázať. Len tak môžu rásť. Takže pokojne verte svojim deťom. Budete prekvapení, ako môžu byť nezávislí.
  3. Pozornosť
    To, že nie sú dospelí, neznamená, že si detské hlasy nezaslúžia, aby boli počuť. Je teda dôležité, aj keď sú veci hektické, venovať čas pozornému počúvaniu, keď majú deti čo povedať.
  4. Uznanie
    Úspech a uznanie potrebujú aj tí najmladší z nás. Preto je tiež dôležité deti chváliť, keď sa im niečo podarilo, a oceniť ich úspechy. Ale pozor: Chváľte len vtedy, keď je naozaj čo chváliť. Pri použití prehnaným spôsobom chvála skôr škodí.
  5. Dôvera
    Aby deti cítili, že sa môžu rodičom kedykoľvek zveriť, je dôležité posilňovať túto dôveru už od útleho veku. Ako? Tým, že budete brať city svojich detí vážne. Na druhú stranu by ste mali zo svojho slovníka odstrániť frázy ako „Nebuď hlúpy“ atď.
  6. Pravidelnosť
    Zvlášť v tejto neistej dobe deti túžia po istej pravidelnosti. Aby to deti pocítili, potrebujú hranice a pravidlá, aj keď si to nie vždy pripúšťajú. Takže až budete nabudúce pochybovať o tom, že ste prísni, pokiaľ ide o čas ísť spať alebo dodržiavať prácu na domácich úlohách, buďte v pokoji. Takéto hranice dávajú vašim deťom stabilitu a bezpečie.
- Reklama -magazín
- REKLAMA -magazín

Redakce doporučuje

Články autora