Letné počasie láka na výlety na čerstvom vzduchu. Spojte príjemné s užitočným a zlepšite si chôdzou kondíciu, načerpajte novú energiu, prečistite si hlavu a pretiahnite celé telo. Prospejete vášmu zdraviu a navyše sa budete cítiť skvele. Inšpirujte sa dnešnými tipmi, ako zaradiť viac chôdze do vášho života. Zhlboka sa nadýchnite a vykročte vpred.
Šťastnejší vďaka chôdzi
Chôdza je pohyb, ktorý je človeku od prírody najprirodzenejší. Preto si často myslíme, že chôdzou nedosiahneme žiadne cvičebné výsledky. Chôdza je naopak vynikajúci spôsob, ako pridať do svojho života pohyb. Viac krokov vám tiež zlepší náladu, pretože pri chôdzi vaše telo prirodzene uvoľňuje hormóny šťastia, ktorými sú serotonín a dopamín.
Naštartujte telo
Rozhodli ste sa zaradiť aktívnu chôdzu do denného režimu, ale ako začať? Pokiaľ vôbec nie ste zvyknutí na pohyb, určite nie je dobré štart hneď „prepáliť“. Optimálne je postupne dosiahnuť 60 minút chôdze denne. Ideálne je zvoliť svižnú chôdzu každý druhý deň, aby svaly mali čas na odpočinok a regeneráciu. Telu tiež prospeje ľahké pretiahnutie pred a po chôdzi. Začnite najskôr chôdzou po rovine a až sa vám zlepší kondícia a budete sa cítiť istejšie, môžete zvoliť aj kopcovitý terén.
A ako teda chodiť správne?
Pri každom kroku je dôležité vždy prirodzene ohnúť nohu v členku a zapojiť všetky svaly na nohách, aby sa odľahčili kĺby. Najskôr mäkko došliapnuť na pätu a potom postupne prenášať váhu k špičke. Kroky by mali byť plynulé a rovnako dlhé. Tiež je vždy lepšie robiť kratšie kroky, lepšie sa tak ustráži ľahké položenie päty na zem. Nesprávna chôdza môže viesť nielen k zvýšenému riziku pľuzgierov na nohách, ale aj k riziku bolesti chrbta, kolien či bedier.
Tiež si treba uvedomiť, že oných často skloňovaných „desaťtisíc krokov“ predstavuje v skutočnosti zhruba sedem kilometrov. Nie je teda rozhodne žiaduce „prepáliť“ štart, ale je potrebné stanoviť si reálne ciele. Zaradiť chôdzu do svojho bežného režimu postupne. Napríklad chodiť pešo z práce, vyraziť na dlhšie vychádzky so psom, na svižné športové prechádzky so slúchadlami v ušiach a podobne. Kúpte si krokomer, a dennú dávku postupne zvyšujte, aby netrpela chodidlá a kĺby.
Náročnosť zvyšujte postupne
Menej ako 5 000 krokov denne značí sedavý spôsob života. Keď sa priblížite počtu 10 000 krokov denne, budete cítiť veľký rozdiel. Rozplánujte si však chôdzu tak, aby ste čas, rýchlosť a intenzitu zvyšovali postupne, ako sa bude zlepšovať vaša kondícia.
· 100 – 1 000 krokov navyše je drobná zmena, ktorá vás nebude stáť skoro žiadne úsilie. Pozmeňte vaše zabehnuté stereotypy napríklad tak, že zaparkujete ďalej od supermarketu, vystúpite z autobusu či električky o jednu zastávku skôr alebo vyjdete schody a vynecháte jazdu výťahom.
· 1 000 – 5 000 krokov navyše dosiahnete napríklad tak, že sa po obede vydáte na dvadsaťminútovú prechádzku. Ďalej vstávajte od pracovného stola niekoľkokrát denne a robte päťminútové chodiace prestávky. Tiež pri veľkom upratovaní bytu alebo domu aktívne zapojíte celé telo a navyše spálite nejakú tú kalóriu navyše.
· 5 000 – 10 000 krokov navyše už je veľký cieľ. To zodpovedá 6 až 7 km denne. Ako to docieliť? „Zvoľte cestu po schodoch a zo schodov 5 až 6-krát denne, vezmite svojho psa na dlhú 40-minútovú prechádzku alebo si v práci urobte dve dlhšie pauzy, ktoré využijete pre svižnejšiu prechádzku.“ Vo dvoch sa to lepšie ťahá, preto si naplánujte prechádzku s parťákom alebo parťáčkou. Spoločne vám cesta bude utekať rýchlejšie a ani si neuvedomíte, koľko kilometrov ste už ušli.
Spočítajte si počet krokov
Investícia do jednoduchého krokomeru sa vám oplatí. Môžete si ho pripnúť na odev, alebo ho mať vo vrecku či na ruke v podobe náramku. V dnešnej dobe existuje aj mnoho aplikácií na meranie krokov pre chytré telefóny, ktoré sú zadarmo na stiahnutie. Navyše sa môžete zúčastniť rôznych súťaží a „chodeckých výziev“, ktoré by ste mohli brať ako zábavnú a užitočnú štartovaciu motiváciu. A nezabudnite, že každý krok sa počíta.